A felújítást követően a FUTURA egy országosan egyedülálló, nemzetközi szinten is versenyképes turisztikai attrakciót testesít meg, ami nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy Mosonmagyaróvár és a Szigetköz egy látogatók által ismert és közkedvelt turisztikai desztinációvá váljon.
Az egykori gabonaraktár életre kel
A 300 éves, műemléki védettségű magtárépület természettudományi interaktív bemutató központként történő hasznosításának alapötlete a Mosoni Polgári Körtől származik, ami összhangban volt a belváros rehabilitációs elképzeléseivel. Az Önkormányzat 2008-ban benyújtotta pályázatát, amelyet a Kormány – "A régió nemzetközi jelentőségű kulturális és világörökségi helyszíneinek fenntartható turisztikai célú hasznosítása" című Akciótervben – kiemelt projektként 1 512 millió Ft elszámolható összköltséggel 1 285 millió Ft támogatással megvalósításra javasolt.
A projektötlet megszületése után kidolgozták a projekt konkrét tartalmát. Az önkormányzat kiemelt projekt javaslatként 2008 őszén benyújtott pályázata a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács, majd a Kormány elé került. 2009. augusztus 17-én a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség levelében tájékoztatta az Önkormányzatot a projekt nyertességéről. A Kormány döntése értelmében elkészült egy ún. útvonalterv, amely meghatározta a projekt főbb mérföldköveit és az ütemezést. Ez alapján a részletes projektjavaslat 2010. februárban készült el, majd a támogatási szerződést 2010. október 28-án írták alá. A projekt nyitó rendezvényét 2011. március 25-én tartották a Futura épületében.
Moson egyik legkarakteresebb épületének átalakítására vonatkozó tanulmánytervet Lenzsér Péter készítette. Egyed László a kiállítás szakmai programját vázolta fel bemutatva annak működési és berendezési koncepcióját. A megvalósíthatóságot alátámasztotta a piaci környezet bemutatásával, a megvalósítás és működés várható költségeinek meghatározásával.
A tervezés során fontos szempont volt, hogy a műemlék épület, a csodálatos fa belső tartószerkezet a lehető legteljesebb mértékben maradjon meg eredeti állapotában, ezért a kiállítási terek itt kerültek kialakításra, a kiegészítő funkciók, és a 100 fős előadóterem pedig a bővítményben kaptak helyet. A henger formájú új épületrészek és a magtár eredeti épülete közötti összeköttetés ipari jellegű acél-üveg homlokzattal készült.
A tervdokumentációban megfogalmazódott fejlesztés fő célja, egy állandó, de folyamatosan megújuló interaktív természettudományi kiállítás létrehozása, amelynek egyik része Mosonmagyaróvárhoz, a Szigetközhöz, a Dunához kötődik. A másik része a klasszikus "science show", a természettudományokat népszerűsítő, az ismeretterjesztést újfajta szemlélettel végző "tárlat", amelynek fő rendező elve a négy elem, a víz, a föld, a levegő és a tűz, amely nem csak sci-fi, hanem a fenntartható jövő bemutatása
Külön érdekessége a központnak a Mosonmagyaróvárról származó, jelenleg Németországban élő csillagászattal és űrhajózással is foglalkozó fizikus, Dr. Pacher Tibor megvalósult álma, a Tesz-vesz szótárra emlékeztető, vasúti terepasztal-rendszerhez hasonlítható modellvilág, a Mini Space World (MSW), űreszközökkel, műholdakkal.
Az épület előtt egy jelként felfogható játékos térbeli szerkezet, a "tensegrity" kapott helyet. A primitív rúdszerkezetű torony rudakból és huzalokból áll, egyik rúd sem ér a másikhoz és szinte lebeg a térben.
A projekt kivitelezését 2012 tavaszán fejezték be. A 300 éves magtár épületének átalakítását és új funkcióval való felruházását a műemlékvédelmi rendelkezés előírásait figyelembe véve valósították meg. Az átadás-átvételi eljárás lefolytatása, használatba vételi engedélyek megszerzése, valamint a kiállítási eszközök beszerzése és beüzemelése 2012 nyarán fejeződött be.
A FUTURA ünnepélyes megnyitására 2012. augusztus 17-én, a projekt zárására 2012. október 30-án kerül sor.
Forrás: Háttéranyag a "FUTURA - Az egykori mosoni gabonaraktár turisztikai hasznosítása" című pályázat (NYDOP-2.1.1./B-09-2f-2010-0001) 2011.03.25-i sajtóanyagához
A projekt főbb adatai
Projekt megnevezése: "FUTURA – Az egykori mosoni gabonaraktár turisztikai hasznosítása"
Kedvezményezett: Mosonmagyaróvár Város Önkormányzata
Megvalósulás helyszíne: 9200 Mosonmagyaróvár, Szent István király út 142.
Pályázati azonosító: NYDOP-2009-2.1.1/B "A régió nemzetközi jelentőségű kulturális és világörökségi helyszíneinek fenntartható turisztikai célú hasznosítása"
Projekt tervezett időtartama: 2010. október 28. – 2012. szeptember 30.
A projekt összköltsége: 1 506 495 781 Ft
A támogatás összege: 1 268 972 843 Ft
A projekt EU-s támogatási aránya: 84,07 %
Projekt-megvalósítási partnerek
Mosonmagyaróvár Város Önkormányzata
Mosoni Polgári Kör
MOVINNOV Kft.
Flesch Károly Nonprofit Kft.
Szigetköz Turizmusáért Egyesület
Inventio Consulting Kft.
Óbudai Egyetem
Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetvédelmi Kar Terméktervező Intézete
Lenzsér és Társa Építészeti és Mérnöki Kft.
Csodák Palotája Kht.
Óbuda Általános Mérnöki Tervező Kft.
Opeieon Kft.
ENYD Kft.
Double Decker Kft.
West Hungária Bau Kft., Óvár Építőipari Kft. konzorcium
Győrber Kft.
Szabó és Társa Belsőépítészeti Kft., Terv-Ben Kft.
MONOCOPY Bt.
EH-SZER Kft.
Flex-Fény Kft.
Double Decker Kft.
West Hungária Bau Kft.
Óvár Építőipari Kft. konzorcium
Győrber Kft.
Raab-Audit Kft.
Dr. Varga László
Akik munkájukkal sokat segítettek
Dr. Pető Péter idegenforgalmi tanácsnok, Polhammer Jenő projektvezető, MOVINNOV Kft: Bella Sándor ügyvezető igazgató, Kocsis Attila, dr. Reisinger Katalin, Schnitzerné Samu Tímea, Horváthné Szemerits Katalin, Németh Andrea, Mészáros József – Flesch Nonprofit Kft: Reményi Szokoli Mónika PR-referens – Szigetköz Turizmusáért Egyesület: Gráfi Szabolcs elnök
Együttműködő és médiapartnerek
Szigetköz Turizmusáért Egyesület
MÁV-START Zrt.
GYSEV Zrt.
Hotelinfo Kft. – Hungary Card
Kisalföld Napilap
Mosonvármegye c. sajtóorgánum
Mosonmagyaróvári Városi Televízió
infómóvár, duoinfomóvár
Kék Duna Rádió
Lajta Rádió
Oxygén TV, Oxygén Rádió